toddler's table Sederli mini
Product number:
51006501000
£475.00*
5 items available immediately, otherwise delivery time: 11 Wochen
Product information
toddler's table Sederli mini
Our children's bench-and-table kit Sederli is characterized by a sturdy, ergonomic, mobile, design that matches children's tastes and requirements. The children can move and rearrange the elements themselves.
| Material | softwood varnished |
|---|---|
| Scope of delivery | table: softwood, powder-coated steel |
| Minimal space | 1,42x0,57x1,80 m |
| Size | 1,42x0,57x0,46 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood varnished |
|---|---|
| Minimal space | 1,42x0,57x1,80 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 30 cm |
| Biggest part | 142x57x48 cm |
| Heaviest part | - |
| Foundation level | - |
| Foundation | - |
| Soil quality | - |
| Catalogue index | playo Kleinkindtisch Tisch Sederli |
Tender text
?: Toddlers' Table Sederli mini SW glazed, standard
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: table: softwood, powder-coated steel
Minimum space: 1,42x0,57x1,80 m
Free falling height: 30 cm
Assembly: 1 person/0.5 h
Ground constitution DE/NL/BE: -
Ground constitution all except DE/NL/BE: -
Foundations: -
Impact protection net: -
Certificate: -
?: Tischfläche: Bretter t=28mm; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Untergestell: Stahlrohr verzinkt, pulverbeschichtet, grün, d=26,9mm, mit Kippsicherheit
Article no.: -
Description: toddler's table Sederli mini
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.