tank wagon Tobias
Product information
tank wagon Tobias
tank wagon Tobias
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Scope of delivery |
4x post construction: SW 4x decoration wheel: HPL 2x squared timber: SW 1x wagon tank: HPL, GFRP fittings: stainless steel |
| Minimal space | 4,83x4,00x2,25 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Minimal space | 4,83x4,00x2,25 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 45 cm |
| Foundation level | ET 400 |
| Foundation | 4x CF or 4x PFs |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | playo Themenspielanlage playo Spielanlage playo Tankwagen Tobias |
Tender text
?: Tanker trailer Tobias SW-RAL, pi, FL1
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: 4x post construction: SW
4x decoration wheel: HPL
2x squared timber: SW
1x wagon tank: HPL, GFRP
fittings: stainless steel
Minimum space: 4,83x4,00x2,25 m
Free falling height: 45 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least turf
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 4x CF or 4x PFs
Impact protection net: -
Certificate: Z2_010651_0507_Rev00
?: -
Article no.: -
Description: tank wagon Tobias
CO2 emissions of the product
585,1 kg
Share of renewable raw materials
32%
Share of recycled material
15%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
3 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.