seaside House
Product information
seaside House
In addition to fascinating active play features, the lake house also has quiet corners where the children can have some privacy.
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x climbing rope: PP 1x ladder: softwood 1x lake house: softwood 1x platform: softwood 8x post shoes: galvanised steel |
| Minimal space | 5,38x4,82x2,15 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Minimal space | 5,38x4,82x2,15 m |
| Fall protection netto | 5,0 m² |
| Freefall height | 106 cm |
| Biggest part | 200x193x12 cm |
| Heaviest part | 30 kg |
| Foundation level | ET 400 |
| Foundation | 6x CF or 6x PFs |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | playo Spielhaus playo Seehaus |
Tender text
?: Seaside house SW pi, standard
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x climbing rope: PP
1x ladder: softwood
1x lake house: softwood
1x platform: softwood
8x post shoes: galvanised steel
Minimum space: 5,38x4,82x2,15 m
Free falling height: 106 cm
Assembly: 2 persons/2.5 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 6x CF or 6x PFs
Impact protection net: 5,0 m²
Certificate: -
?: Pfosten: abgeflacht d=120mm; 2facher Mantelschliff; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Aufständerung: Ständerfüße d=42mm galvanised steel, kraftschlüssig in Pfosten verklebt
platform: Kanthölzer 80x60mm; Bretter t=38mm; mit Stahlschrauben vormontiert
ladder: square timber 80x60mm; rung Esche d=35mm; vormontiert
saddle roCF: Kanthölzer 80x60mm; roCFflächen Stülpschalung, Bretter t=24mm; roCFflächen mit Stahlschrauben vormontiert; Firstholz d=100/90mm
Seil: plastic-coated steel cable PPM (Polypropylen 4-litzig, verklebt) natur d=24mm; Seilabschluss mit Alu-Pressklemme; Befestigung mit stainless steelgewindestab/Feingliederchain stainless steel DIN 766
Article no.: -
Description: seaside House
CO2 emissions of the product
336,8 kg
Share of renewable raw materials
95%
Share of recycled material
5%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,6 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.