seaside House unit
Product information
seaside House unit
The Seaside House System represents an extended version of the Seaside House with an additional play platform.
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Scope of delivery |
6x post construction: softwood, galvanised steel 2x platform: softwood 1x ladder: softwood, galvanised steel 1x climbing rope: plastic-coated steel cable |
| Minimal space | 6,16x4,81x2,15 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Minimal space | 6,16x4,81x2,15 m |
| Fall protection netto | 5,0 m² |
| Freefall height | 106 cm |
| Biggest part | 200x193x12 cm |
| Heaviest part | 30 kg |
| Foundation level | ET 400 |
| Foundation | 8x CF or 8x PFs |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | playo Spielhaus playo Seehaus |
Tender text
?: Seaside house unit SW pi, standard
Recommended age group: from 2 years
Scope of delivery: 6x post construction: softwood, galvanised steel
2x platform: softwood
1x ladder: softwood, galvanised steel
1x climbing rope: plastic-coated steel cable
Minimum space: 6,16x4,81x2,15 m
Free falling height: 106 cm
Assembly: 2 persons/2.5 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 8x CF or 8x PFs
Impact protection net: 5,0 m²
Certificate: -
?: Pfosten: abgeflacht d=120mm; 2facher Mantelschliff; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Aufständerung: Ständerfüße d=42mm galvanised steel, kraftschlüssig in Pfosten verklebt
platform: Kanthölzer 80x60mm; Bretter t=38mm; mit Stahlschrauben vormontiert
ladder: square timber 80x60mm; rung Esche d=35mm; vormontiert
saddle roCF: Kanthölzer 80x60mm; roCFflächen Stülpschalung, Bretter t=24mm; roCFflächen mit Stahlschrauben vormontiert; Firstholz d=100/90mm
Seil: plastic-coated steel cable PPM (Polypropylen 4-litzig, verklebt) natur d=24mm; Seilabschluss mit Alu-Pressklemme; Befestigung mit stainless steelgewindestab/Feingliederchain stainless steel DIN 766
Article no.: -
Description: seaside House unit
CO2 emissions of the product
398,1 kg
Share of renewable raw materials
95%
Share of recycled material
5%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,6 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit
seaside House unit