sand pit Hygipäd
Product information
sand pit Hygipäd
Thanks to the sliding cover, the stable, tried-and-tested eibe acqua sandbox HYGIPÄD has decisive advantages over conventional sandboxes.
| Scope of delivery | 1x sand pit: SW pi |
|---|---|
| Minimal space | 5,90x4,65x2,08 m |
| Size | 2,90x1,65x0,28 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 5,90x4,65x2,08 m |
|---|---|
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 28 cm |
| Biggest part | 300x8x6 cm |
| Heaviest part | 50 kg |
| Foundation level | ET 200 |
| Foundation | - |
| Soil quality | - |
| Catalogue index | Sandkasten Hygipäd |
Tender text
?: Sand pit With sliding cover SW pi
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: 1x sand pit: SW pi
Minimum space: 5,90x4,65x2,08 m
Free falling height: 28 cm
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: -
Ground constitution all except DE/NL/BE: -
Foundations: -
Impact protection net: -
Certificate: RAL
?: KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Deckel: Kanthölzer 80x60/60x60/100x38mm, Bodenbretter t=19mm; Griffe d=60mm
Rollenführung: Winkel t=4mm, Bretter 100x38mm; mit Stoppklotz
Sandeinfassung: Pfosten 80x80/60mm, Kanthölzer 80x80 mit Fase, Bretter t=19mm
Sitzbretter t=19mm
Article no.: -
Description: sand pit Hygipäd
CO2 emissions of the product
211,2 kg
Share of renewable raw materials
94%
Share of recycled material
5%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,7 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.