play house Firuna
Product number:
54501406300
£5,200.00*
Delivery time: 10 Wochen
Product information
play house Firuna
The semi-open design of the playhouse promotes visibility. With crawling passage, counter board, window and house entrance.
| Material | robinia natural |
|---|---|
| Color | natural |
| Scope of delivery | 1x play house with counters |
| Minimal space | 4,60x4,16x1,76 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | robinia natural |
|---|---|
| Minimal space | 4,60x4,16x1,76 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 56 cm |
| Biggest part | 190x180x236 cm |
| Heaviest part | 300 kg |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 6x CF |
| Soil quality | at least stone |
| Catalogue index | paradiso Spielhaus paradiso Firuna |
Tender text
?: Play house Firuna Robinia, FL 3 natural
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: 1x play house with counters
Minimum space: 4,60x4,16x1,76 m
Free falling height: 56 cm
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 6x CF
Impact protection net: -
Certificate: -
?: Standpfosten: robinia naturgeformt, entsplintet, geschliffen und geölte or zweifacher Lasuranstrich speichel- und schweißecht, d=100-140mm, RAL 1007060 iguanagrün/RAL 8028 terrabraun
counternbrett: beidseitig besäumte Bretter, t=25mm, zweifacher Lasuranstrich speichel- und schweißecht, RAL 1007060 iguanagrün
roCF: robinia Brett t=25mm, einseitig straight und einseitig naturlich besäumt, Lasuranstrich speichel- und schweißecht, RAL 1007060 iguanagrün, roCFsparren: robiniansquare timber 120 x 45mm, geölt, gekämmt
Article no.: -
Description: play house Firuna
CO2 emissions of the product
67,4 kg
Share of renewable raw materials
99%
Share of recycled material
1%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,2 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.