large train Tender
Product information
large train Tender
Whether as the engine driver at the helm of the engine, or as a passenger in the roofed wagon - playing on the train never gets boring.
| Scope of delivery |
2x side walls: SW 1x platform bottom: SW 4x wheels: SW 4x side parts: HPL |
|---|---|
| Minimal space | 5,00x4,25x0,93 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 5,00x4,25x0,93 m |
|---|---|
| Fall protection netto | 19,5 m² |
| Freefall height | 28 cm |
| Biggest part | 1,70x1,10x0,12 cm |
| Heaviest part | 140 kg |
| Foundation level | ET 300 |
| Foundation | - |
| Soil quality | at least lawn |
| Catalogue index | playo Themenspielanlage playo Große Eisenbahn |
Tender text
?: Large train Tender SW pi, standard, red
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 2x side walls: SW
1x platform bottom: SW
4x wheels: SW
4x side parts: HPL
Minimum space: 5,00x4,25x0,93 m
Free falling height: 28 cm
Assembly: 2 persons/6 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least lawn
Foundations: -
Impact protection net: 19,5 m²
Certificate: Z2_010651_0507_Rev00
?: platformaus Brettholz LxB= 100x38mm; 2facher Mantelschliff; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert; Unterkonstruktion: square timber 80x80 mm, mit V2A Schrauben vormontiert
parapeten aus Halbrundholz 83x40mm; Unterkonstruktion: Rundholz d=80mm, mit V2A Schrauben vormontiert,
Zugangsverkleinerung aus HPL 15mm Rot
Holzräder bestehend aus zwei lagen Brettholz 100x38mm
Aufständerung mit square timber 80x80mm
Article no.: -
Description: large train Tender
CO2 emissions of the product
295,7 kg
Share of renewable raw materials
83%
Share of recycled material
9%
Weighted emission factor of the product
**
<2
1 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.