four-seater seesaw
Product information
four-seater seesaw
The absolute classic amongst the seesaws!
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x see-saw beam: softwood 2x see-saw post: softwood 4x handle: stainless steel 2x tyres: rubber post shoes: galvanised steel |
| Minimal space | 6,86x3,14x3,01 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Minimal space | 6,86x3,14x3,01 m |
| Fall protection netto | 12,0 m² |
| Freefall height | 121 cm |
| Biggest part | Ø 16x400 cm |
| Heaviest part | 60 kg |
| Foundation level | ET 800 |
| Foundation | 1x CF |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | Wippe Balkenwippe |
Tender text
?: Two/four-seater seesaw SW pi, standard
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x see-saw beam: softwood
2x see-saw post: softwood
4x handle: stainless steel
2x tyres: rubber
post shoes: galvanised steel
Minimum space: 6,86x3,14x3,01 m
Free falling height: 121 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 1x CF
Impact protection net: 12,0 m²
Certificate: TÜV product service
?: Pfosten: mit Rundkopf d=140mm; 2facher Mantelschliff; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Aufständerung: Fundamentanker galvanised steel DIN EN ISO 1461, L=1080mm, t=8mm; durchgängig verschraubt
Wippbalken: beidseitig mit Rundkopf d=160mm; Distanzholz: 100x38mm; Haltegriffe: Stahl, pulverbeschichtet, d=20mm; Befestigungsflansch t=5mm; Drehbeschlag Stahl, feuerverzinkt, d=30mm; Messinglager d=40mm
rubberreifen: 14 Zoll, LI 80, PAK-frei
Article no.: -
Description: four-seater seesaw
CO2 emissions of the product
266,2 kg
Share of renewable raw materials
54%
Share of recycled material
34%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
2,5 kg
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.