four-seater seesaw
Product information
four-seater seesaw
Up and down on the ecorino beam see-saw. Teamwork is required... get some other children to make it work! But don't put all the weight on one side...
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x seesaw base: galvanised steel 1x seesaw beam: softwood 4x handle: stainless steel |
| Minimal space | 6,60x3,14x2,72 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Minimal space | 6,60x3,14x2,72 m |
| Fall protection netto | 12,5 m² |
| Freefall height | 124 cm |
| Biggest part | 370x12x12 cm |
| Heaviest part | 60 kg |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 1x CF |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | ecorino Balkenwippe Wippe Viersitzer |
Tender text
?: Beam see-saw, four-seater SW pi, standard
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x seesaw base: galvanised steel
1x seesaw beam: softwood
4x handle: stainless steel
Minimum space: 6,60x3,14x2,72 m
Free falling height: 124 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 1x CF
Impact protection net: 12,5 m²
Certificate: TÜV product service
?: Wippbalken: 137x137mm; 2facher Mantelschliff; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Wippbalkengelenk mit Standfuß: stainless steel; Fuß 120x120mm; Flansch 80x500mm; Wippmechanismus mit Messing-Gleitlagern
Wippendämpfer: EPDM rubber; massiver rubberkorpus mit Stahleinlage
Haltegriff: galvanised steel, lackiert RAL 7035 platingrau, d=26,9mm, t=2mm; Flansch 100x80mm, t=5mm
Article no.: -
Description: four-seater seesaw
CO2 emissions of the product
402,1 kg
Share of renewable raw materials
49%
Share of recycled material
20%
Weighted emission factor of the product
**
<2
1,8 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.