double swing with swing seats
Product information
double swing with swing seats
Getting up higher and higher... Only flying can top this! On your own or with a friend. The ecorino swing is a true multi-talent when it comes to catapulting children up into the air.
| Material | galvanised steel |
|---|---|
| Scope of delivery |
swing frame: galvanised steel set of swing joints: galvanised steel 2 safety swing seats with chain: rubber, stainless steel |
| Minimal space | 3,33x8,00x3,30 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | galvanised steel |
|---|---|
| Minimal space | 3,33x8,00x3,30 m |
| Fall protection netto | 23,5 m² |
| Freefall height | 137 cm |
| Biggest part | 343x22x13 cm |
| Heaviest part | 22 kg |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 4x CF |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | ecorino Doppelschaukel Schaukel |
Tender text
?: Double swing with swing seats Galvanised steel, FL 3 silver
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: swing frame: galvanised steel
set of swing joints: galvanised steel
2 safety swing seats with chain: rubber, stainless steel
Minimum space: 3,33x8,00x3,30 m
Free falling height: 137 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 4x CF
Impact protection net: 23,5 m²
Certificate: TÜV product service
?: Pfosten: Stahl d=76,1mm, t=3,6mm; Flansch 140x140mm, t=6mm
Schaukelbalken: VierkantprCFil 90x50mm, t=5mm
Schaukelgelenk: wartungsfreies plasticgleitlager, mit zwei Befestigungspunkten
swing seate: safety swing seat rubber PAK-frei, Größe 430x150mm, Feingliederchain DIN766 stainless steel mit Ringmutter DIN852, Schraubglieder stainless steel
Article no.: -
Description: double swing with swing seats
CO2 emissions of the product
771,9 kg
Share of renewable raw materials
0%
Share of recycled material
91%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
5,6 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.