double swing Crane
Product information
double swing Crane
With a swing beam height of 415 cm, swinging is turned into an experience of a very special kind. No hill installation required.
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x swing frame: softwood, galvanised steel 2x swing seat: galvanised steel, rubber, stainless steel post shoe: galvanised steel |
| Minimal space | 10,74x5,35x4,15 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Minimal space | 10,74x5,35x4,15 m |
| Fall protection netto | 36,5 m² |
| Freefall height | 220 cm |
| Biggest part | Ø 14x454 cm |
| Heaviest part | 50 kg |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 4x CF |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | Schaukel Doppelschaukel |
Tender text
?: Double swing Crane 415 SW pi, FL 1 standard
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x swing frame: softwood, galvanised steel
2x swing seat: galvanised steel, rubber, stainless steel
post shoe: galvanised steel
Minimum space: 10,74x5,35x4,15 m
Free falling height: 220 cm
Assembly: 2 persons/2.5 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least sand
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 4x CF
Impact protection net: 36,5 m²
Certificate: TÜV product service
?: Pfosten: mit Rundkopf d=140mm; 2facher Mantelschliff; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Aufständerung: Ständerfüße d=42mm galvanised steel, kraftschlüssig in Pfosten verklebt
Schaukelbalken: abgeflacht d=160mm; Feingliederchain DIN766 verzinkt mit Ringmuttern DIN852; Schaukelgelenke: Wartungsfreies plasticgleitlager, mit zwei Befestigungspunkten; Aussteifungsoftwoodinkel galvanised steel;
safety swing seate: rubber PAK-frei, Größe 455x300mm, Feingliederchain DIN766 verzinkt mit Ringmutter DIN852, Schraubglied verzinkt
Article no.: -
Description: double swing Crane
CO2 emissions of the product
527,7 kg
Share of renewable raw materials
76%
Share of recycled material
21%
Weighted emission factor of the product
**
<2
1,6 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.