play unit Crazy Crates
Product number:
54516006300
£9,725.00*
Delivery time: 12 Wochen
Product information
play unit Crazy Crates
play unit Crazy Crates
| Material | robinia natural |
|---|---|
| Scope of delivery | 8x connected climbing box: robinia |
| Minimal space | 5,40x6,24x3,42 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | robinia natural |
|---|---|
| Minimal space | 5,40x6,24x3,42 m |
| Fall protection netto | 26,5 m² |
| Freefall height | 139 cm |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 8x PFr or 8x CF |
| Soil quality | at least lawn |
| Catalogue index | paradiso Krabbel-Kistenkombination |
Tender text
?: Play unit Crazy Crates natural robinia, FL 3 nature
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 8x connected climbing box: robinia
Minimum space: 5,40x6,24x3,42 m
Free falling height: 139 cm
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least lawn
Foundations: 8x PFr or 8x CF
Impact protection net: 26,5 m²
Certificate: Z2_010651_0525_Rev00
?: -
Article no.: -
Description: play unit Crazy Crates
CO2 emissions of the product
230,8 kg
Share of renewable raw materials
95%
Share of recycled material
5%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,4 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.