climbing frame with double horizontal bars
Product information
climbing frame with double horizontal bars
This play equipment invites children of different age groups to take part in various gymnastic activities.
| Material | NH kdi |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x rung element: SW, ash 2x posts: SW 2x horizontal bars: stainless steel post shoes: galvanised steel |
| Minimal space | 504x534x323 cm |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | NH kdi |
|---|---|
| Minimal space | 504x534x323 cm |
| Fall protection netto | 20,5 m² |
| Freefall height | 143 cm |
| Biggest part | 250x140x14 cm |
| Heaviest part | 70 kg |
| Foundation level | FL 3 |
| Foundation | 4x CF |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | Sprossenwand Reck Kletteranlage Klettergerüst |
Tender text
?: Wall bars with double bar SW pi, FL 3 standard
Recommended age group: from 4 years
Scope of delivery: 1x rung element: SW, ash
2x posts: SW
2x horizontal bars: stainless steel
post shoes: galvanised steel
Minimum space: 504x534x323 cm
Free falling height: 143 cm
Assembly: 1 person/2 h
Ground constitution: at least lawn
Foundations: 4x CF
Impact protection net: 20,5 m²
Certificate: TÜV productservice
?: Pfosten: mit Rundkopf d=120mm; 2facher Mantelschliff; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert; Reckstangen: Stahlrohr feuerverzinkt, pulverbeschichtet, RAL 2002 Blutorange, d=33,7mm, t=2,6mm; rungn: Esche, imprägniert, d=45mm; mit Verschlußstopfen SL 35/38; Aufständerung: Fundamentanker galvanised steel DIN EN ISO 1461, L=1080mm, t=8mm; durchgängig verschraubt
Article no.: -
Description: climbing frame with double horizontal bars
CO2 emissions of the product
247,3 kg
Share of renewable raw materials
62%
Share of recycled material
35%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
2,2 kg
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.