children's bench with back rest Sederli midi
Product number:
51006701000
£502.00*
18 items available immediately, otherwise delivery time: 11 Wochen
Product information
children's bench with back rest Sederli midi
Our children's bench-and-table kit Sederli is characterized by a sturdy, ergonomic, mobile, design that matches children's tastes and requirements. The children can move and rearrange the elements themselves.
| Material | softwood varnished |
|---|---|
| Scope of delivery | bench with backrest: softwood, powder-coated steel |
| Minimal space | 1,28x0,45x1,80 m |
| Size | 1,27x0,45,0,64 m, SH 35 cm |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood varnished |
|---|---|
| Minimal space | 1,28x0,45x1,80 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 35 cm |
| Biggest part | 128x45x65 cm |
| Heaviest part | - |
| Foundation level | - |
| Foundation | - |
| Soil quality | - |
| Catalogue index | playo Kleinkindbank Bank Sitzbank Sederli |
Tender text
?: Children's bench with back rest Sederli midi SW glazed, standard
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: bench with backrest: softwood, powder-coated steel
Minimum space: 1,28x0,45x1,80 m
Free falling height: 35 cm
Assembly: 1 person/0.5 h
Ground constitution DE/NL/BE: -
Ground constitution all except DE/NL/BE: -
Foundations: -
Impact protection net: -
Certificate: -
?: Sitzfläche/Rückenlehne: Bretter t=28mm; KDI chromfreie Kesseldruckimprägnierung mit RAL Gütezeichen; kernfreies or kerngetrenntes softwood FSC zertifiziert
Untergestell: Stahlrohr verzinkt, pulverbeschichtet, grün, d=26,9mm, mit Kippsicherheit
Article no.: -
Description: children's bench with back rest Sederli midi
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.