balancing beam with spring Arvid
Product number:
54543106300
£1,190.00*
Delivery time: 10 Wochen
Product information
balancing beam with spring Arvid
balancing beam with spring Arvid
| Material | robinia natural |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x balancing beam: robinia 2x spring: spring steel 2x ground anchor: steel fittings: stainless steel (V2A) |
| Minimal space | 5,50x3,18x2,33 m |
| Size | Länge 2,50 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | robinia natural |
|---|---|
| Minimal space | 5,50x3,18x2,33 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 53 cm |
| Biggest part | Ø 18x250 cm |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 2x CF |
| Soil quality | at least stone |
| Catalogue index | paradiso Balancierbalken mit Feder Arvid |
Tender text
?: Balancing beam with spring Arvid, L = 250 cm robinia natural, FL 3 colourless
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x balancing beam: robinia
2x spring: spring steel
2x ground anchor: steel
fittings: stainless steel (V2A)
Minimum space: 5,50x3,18x2,33 m
Free falling height: 53 cm
Assembly: 2 persons/1,5 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 2x CF
Impact protection net: -
Certificate: Z2_010651_0535_Rev00
?: -
Article no.: -
Description: balancing beam with spring Arvid
CO2 emissions of the product
489,5 kg
Share of renewable raw materials
48%
Share of recycled material
49%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
4,9 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.