Water play unit Theda
Product information
Water play unit Theda
Water play unit Theda
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x platform: robinia 1x channel: robinia 1x octogonal basin: robinia, stainless steel 2x square basin: robinia, stainless steel 1x stopper with chain: robinia, stainless steel 1x water wheel: stainless steel |
| Minimal space | 6,80x4,00x2,54 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Minimal space | 6,80x4,00x2,54 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 20 cm |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 11x CF |
| Soil quality | at least stone |
Tender text
?: Water play unit Theda robinia oiled, FL 3
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x platform: robinia
1x channel: robinia
1x octogonal basin: robinia, stainless steel
2x square basin: robinia, stainless steel
1x stopper with chain: robinia, stainless steel
1x water wheel: stainless steel
Minimum space: 6,80x4,00x2,54 m
Free falling height: 20 cm
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 11x CF
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Water play unit Theda
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.