Tube slide 270 degree PH 295cm, spiralled to right
Product information
Tube slide 270 degree PH 295cm, spiralled to right
Tube slide 270 degree PH 295cm, spiralled to right
| Material | GFRP |
|---|---|
| Color | red |
| Scope of delivery |
1x slide element spout short: glass fibre reinforced plastic (GFRP) 9x slide element bow 30°: glass fibre reinforced plastic (GFRP) 2x slide element straight 80cm: glass fibre reinforced plastic (GFRP) 3x pole slide: steel powder. 1x climb over protection: high-pressure laminate (HPL) fittings: stainless steel (V2A) |
| Minimal space | 4,06x2,94x3,74 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | GFRP |
|---|---|
| Minimal space | 4,06x2,94x3,74 m |
| Fall protection netto | 7,0 m² |
| Freefall height | 25 cm |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 3x CF |
| Soil quality | at least lawn |
| Catalogue index | Tube slide Attachment slide Slide |
Tender text
?: Tubular attachment slide, 270 PH 295cm, spiralled to right FL 3 GFRP, red
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x slide element spout short: glass fibre reinforced plastic (GFRP)
9x slide element bow 30°: glass fibre reinforced plastic (GFRP)
2x slide element straight 80cm: glass fibre reinforced plastic (GFRP)
3x pole slide: steel powder.
1x climb over protection: high-pressure laminate (HPL)
fittings: stainless steel (V2A)
Minimum space: 4,06x2,94x3,74 m
Free falling height: 25 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least lawn
Foundations: 3x CF
Impact protection net: 7,0 m²
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Tube slide 270 degree PH 295cm, spiralled to right
CO2 emissions of the product
1419 kg
Share of renewable raw materials
0%
Share of recycled material
25%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
8,2 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.