Product information
Spring rocker edging
The spring rocker edging minimises the formation of hollows around the spring rocker. Suitable for a spring diameter of max. 25 cm and a height of 60 cm.
| Color | red-brown |
|---|---|
| Scope of delivery | 1x spring rocker edging: rubber granulate |
| Minimal space | - |
| Size | 1,30x0,90x0,05 m |
| Ex works | no |
| Minimal space | - |
|---|---|
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | - |
| Biggest part | 130x90x5 cm |
| Heaviest part | ca. 16,5 kg/Hälfte, ca. 33 kg komplette Einfassung |
| Catalogue index | Impact protection Spring rocker edging |
Tender text
?: Edging for spring rockers 130x90x5 cm rubber granulate, red-brown
Recommended age group: -
Scope of delivery: 1x spring rocker edging: rubber granulate
Minimum space: -
Free falling height: -
Assembly: -
Ground constitution: -
Foundations: -
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Spring rocker edging
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.
Spring rocker edging