Spring rocker body duck
Product information
Spring rocker body duck
Spring rocker body duck
| Material | PE |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x spring rocker body: PE 1x moulded body with grips: PE 1x angle plate: galvanised steel |
| Minimal space | - |
| Size | 81x55,9x32 cm |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | PE |
|---|---|
| Minimal space | - |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | - |
| Biggest part | 80x55x23 cm |
| Heaviest part | 5 kg |
| Soil quality | - |
| Catalogue index | Federtierkörper Ente |
Tender text
?: Spring rocker body Duck PE body
Recommended age group: from 2 years
Scope of delivery: 1x spring rocker body: PE
1x moulded body with grips: PE
1x angle plate: galvanised steel
Minimum space: -
Free falling height: -
Assembly: 1 person/1 h
Ground constitution DE/NL/BE: -
Ground constitution all except DE/NL/BE: -
Foundations: -
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Spring rocker body duck
CO2 emissions of the product
129 kg
Share of renewable raw materials
0%
Share of recycled material
9%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
3,4 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.