Spring rocker Mouse
Product number:
54541006000
£1,027.00*
Delivery time: 10 Wochen
Product information
Spring rocker Mouse
Spring rocker Mouse
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x spring rocker body: robinia 1x spring: spring steel |
| Minimal space | 3,40x2,50x2,55 m |
| Size | SH 75 cm |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Minimal space | 3,40x2,50x2,55 m |
| Fall protection netto | 8,0 m² |
| Freefall height | 75 cm |
| Biggest part | 88x39x83 cm |
| Foundation level | ET 0 |
| Foundation | 1x 5632280 + 1x CF or 1x 5632290 + 1x CF |
| Soil quality | at least lawn |
Tender text
?: Spring rocker Mouse robinia natural
Recommended age group: from 2 years
Scope of delivery: 1x spring rocker body: robinia
1x spring: spring steel
Minimum space: 3,40x2,50x2,55 m
Free falling height: 75 cm
Assembly: 2 persons/1 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least lawn
Foundations: 1x 5632280 + 1x CF or
1x 5632290 + 1x CF
Impact protection net: 8,0 m²
Certificate: Z2_010651_0535_Rev00
?: -
Article no.: -
Description: Spring rocker Mouse
CO2 emissions of the product
93 kg
Share of renewable raw materials
61%
Share of recycled material
36%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
2,3 kg
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.