Spring rocker Horse
Product information
Spring rocker Horse
Spring rocker Horse
| Scope of delivery |
1x spring rocker body Horse: HPL, galvanised steel 1x spring: spring steel |
|---|---|
| Minimal space | 3,10x2,22x2,32 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 3,10x2,22x2,32 m |
|---|---|
| Fall protection netto | 6,5 m² |
| Freefall height | 52 cm |
| Biggest part | 0,70x0,55x0,22 m |
| Heaviest part | 15,5 kg |
| Foundation level | ET 0 |
| Foundation | 1x 5632280 + 1x CF or 1x 5632290 |
| Soil quality | at least lawn |
Tender text
?: Spring rocker Horse HPL, FL 0 light grey
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x spring rocker body Horse: HPL, galvanised steel
1x spring: spring steel
Minimum space: 3,10x2,22x2,32 m
Free falling height: 52 cm
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least lawn
Foundations: 1x 5632280 + 1x CF or 1x 5632290
Impact protection net: 6,5 m²
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Spring rocker Horse
CO2 emissions of the product
191,6 kg
Share of renewable raw materials
1%
Share of recycled material
55%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
7,5 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.