Spring rocker Horse
Product information
Spring rocker Horse
Children can discover the big, wide world on the back of this horse.
| Scope of delivery |
1x spring rocker body: PE 1x moulded body with grips: PE 1x spring: spring steel 1x angle plate: galvanised steel |
|---|---|
| Minimal space | 3,20x2,35x2,33 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 3,20x2,35x2,33 m |
|---|---|
| Fall protection netto | 7,0 m² |
| Freefall height | 53 cm |
| Biggest part | 91x53x23 cm |
| Heaviest part | 14 kg |
| Foundation level | ET 480 |
| Foundation | 1x 5632280 + 1x CF |
| Soil quality | at least lawn |
| Catalogue index | Federwippe Wippe Pferd |
Tender text
?: Horse spring rocker PE
Recommended age group: from 2 years
Scope of delivery: 1x spring rocker body: PE
1x moulded body with grips: PE
1x spring: spring steel
1x angle plate: galvanised steel
Minimum space: 3,20x2,35x2,33 m
Free falling height: 53 cm
Assembly: 1 person/1 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least lawn
Foundations: 1x 5632280 + 1x CF
Impact protection net: 7,0 m²
Certificate: TÜV product service
?: Wipptierkörper: Polyethylen gelb genarbt, 303x194mm
Motivplatte Pferd: HDPE/MF-UV rot, t=19mm
Griffe mit Stopfen: PA 6, RAL 1033 Dahliengelb, d=47mm
spring: spring steel pulverbeschichtet, RAL 9007 Graualuminium, d=210mm, t=20mm
Winkelplatte: galvanised steel, t=5mm
Article no.: -
Description: Spring rocker Horse
CO2 emissions of the product
280,6 kg
Share of renewable raw materials
0%
Share of recycled material
30%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
5,6 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.