Seat bollard sh 35 cm
Product information
Seat bollard sh 35 cm
Seat bollard sh 35 cm
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Color | fern green |
| Scope of delivery |
1x seat bollard SH 35cm: robinia, high-pressure laminate (HPL) fittings: stainless steel |
| Minimal space | 3,30x3,30x2,15 m |
| Size | Ø 0,30x0,35 m |
| Playvalues | |
| Ex works | no |
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Minimal space | 3,30x3,30x2,15 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 35 cm |
| Biggest part | 30x30x105 cm |
| Heaviest part | - |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 1x CF |
| Soil quality | at least stone |
Tender text
?: Seat bollard SH 35 cm robinia oiled, HPL, FL 3 fern green
Recommended age group: -
Scope of delivery: 1x seat bollard SH 35cm: robinia, high-pressure laminate (HPL)
fittings: stainless steel
Minimum space: 3,30x3,30x2,15 m
Free falling height: 35 cm
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 1x CF
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Seat bollard sh 35 cm
CO2 emissions of the product
8,6 kg
Share of renewable raw materials
81%
Share of recycled material
0%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,4 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.