Sandpit Sandy square 260
Product information
Sandpit Sandy square 260
Sandpit Sandy square 260
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Scope of delivery |
4x palisade sand pit: soft wood (SW) 4x sand play table: high pressure laminate (HPL) fittings: stainless steel (V2A) |
| Minimal space | 5,69x5,69x2,02 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | softwood pressure-impregnated |
|---|---|
| Minimal space | 5,69x5,69x2,02 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 22 cm |
| Foundation level | ET 400 |
| Foundation | - |
| Soil quality | at least stone |
| Catalogue index | Sandkasten Sandy |
Tender text
?: Sandpit Sandy Square 260cm SW pi playo
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: 4x palisade sand pit: soft wood (SW)
4x sand play table: high pressure laminate (HPL)
fittings: stainless steel (V2A)
Minimum space: 5,69x5,69x2,02 m
Free falling height: 22 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: -
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Sandpit Sandy square 260
CO2 emissions of the product
64,5 kg
Share of renewable raw materials
88%
Share of recycled material
1%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,5 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.