Sandpit Kira 2x2 m
Product number:
54581305100
£1,916.00*
Delivery time: 12 Wochen
Product information
Sandpit Kira 2x2 m
Sandpit Kira 2x2 m
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Scope of delivery |
4x sandpit edging: robinia 4x post: robinia |
| Minimal space | 5,00x5,00x1,96 m |
| Size | 2,00x2,00x0,16 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Minimal space | 5,00x5,00x1,96 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 16 cm |
| Biggest part | Ø 16x200 cm |
| Foundation level | ET 400 |
| Foundation | 4x CF |
| Soil quality | at least stone |
Tender text
?: Sand pit Kira 2x2 m robinia oiled, FL 1
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: 4x sandpit edging: robinia
4x post: robinia
Minimum space: 5,00x5,00x1,96 m
Free falling height: 16 cm
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 4x CF
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Sandpit Kira 2x2 m
CO2 emissions of the product
28,7 kg
Share of renewable raw materials
99%
Share of recycled material
0%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,2 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.