Rope tree Aerie
Product number:
5551180
£4,579.00*
1 items available immediately, otherwise delivery time: 7 Wochen
Product information
Rope tree Aerie
The rotating rope tree Adlerhorst is particularly suitable for group activity games because it is spacious enough for many children at one time.
| Scope of delivery | 1x rope tree eagle's nest: aluminium, plastic-coated steel cable |
|---|---|
| Minimal space | Ø 5,05x3,66 m |
| Size | Ø 2,03x3,35 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | Ø 5,05x3,66 m |
|---|---|
| Fall protection netto | 21,0 m² |
| Freefall height | 186 cm |
| Biggest part | Ø 203x100 cm |
| Heaviest part | 100 kg |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 1x CF |
| Soil quality | at least sand |
| Catalogue index | Seilbaum Adlerhorst |
Tender text
?: Rope tree aerie with metal posts aluminium, FL 1
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x rope tree eagle's nest: aluminium, plastic-coated steel cable
Minimum space: Ø 5,05x3,66 m
Free falling height: 186 cm
Assembly: 2 persons/1.5 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least sand
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least sand
Foundations: 1x CF
Impact protection net: 21,0 m²
Certificate: Z2_010651_0523_Rev00
?: -
Article no.: -
Description: Rope tree Aerie
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.