Play house Holunda
Product number:
54580505100
£3,723.00*
Delivery time: 15 Wochen
Product information
Play house Holunda
Play house Holunda
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x roof: robinia 2x bench: robinia, high pressure laminate (HPL) basic structure: robinia |
| Minimal space | 4,45x4,53x1,86 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Minimal space | 4,45x4,53x1,86 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 35 cm |
| Foundation level | ET 400 |
| Foundation | 4x CF or 4x PFs |
| Soil quality | at least stone |
| Catalogue index | Spielhäuser Spielhaus Holunda Holunda |
Tender text
?: -
Recommended age group: from 1 year
Scope of delivery: 1x roof: robinia
2x bench: robinia, high pressure laminate (HPL)
basic structure: robinia
Minimum space: 4,45x4,53x1,86 m
Free falling height: 35 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 4x CF or 4x PFs
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Play house Holunda
CO2 emissions of the product
89,6 kg
Share of renewable raw materials
91%
Share of recycled material
2%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,3 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.