Pavilion Jorid
Product number:
54581805300
£10,931.00*
Delivery time: 15 Wochen
Product information
Pavilion Jorid
Pavilion Jorid
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Scope of delivery |
1x roof: robinia 4x balustrade: robinia 2x bench: robinia base construction: robinia |
| Minimal space | 2,71x2,39x2,67 m |
| Size | 2,71x2,39x2,31 m |
| Playvalues | |
| Ex works | no |
| Material | robinia oiled |
|---|---|
| Minimal space | 2,71x2,39x2,67 m |
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | - |
| Biggest part | 121x115x96 cm |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 6x CF |
| Soil quality | at least stone |
Tender text
?: Pavilion Jorid robinia oiled, FL 3
Recommended age group: -
Scope of delivery: 1x roof: robinia
4x balustrade: robinia
2x bench: robinia
base construction: robinia
Minimum space: 2,71x2,39x2,67 m
Free falling height: -
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 6x CF
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Pavilion Jorid
CO2 emissions of the product
142,9 kg
Share of renewable raw materials
97%
Share of recycled material
1%
Weighted emission factor of the product
**
<2
0,2 kg
2-3
>3
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.