Net couch
Product information
Net couch
The Net couch impresses above all with its futuristic design and is also extremely vandal-proof. Frame made entirely of stainless steel.
| Scope of delivery | 1x net couch: stainless steel, plastic-coated steel cable |
|---|---|
| Minimal space | 4,56x3,70x3,00 m |
| Size | 1,56x1,02x1,20 m, SH < 56 cm |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 4,56x3,70x3,00 m |
|---|---|
| Fall protection netto | 6,0 m² |
| Freefall height | 121 cm |
| Biggest part | 162x104x118 cm |
| Heaviest part | 25 kg |
| Foundation level | FL 2 |
| Foundation | 2x CF |
| Soil quality | at least lawn |
| Catalogue index | Bank Sitzbank Netzcouch |
Tender text
?: Net lounge Stainless steel, FL 3 silver
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 1x net couch: stainless steel, plastic-coated steel cable
Minimum space: 4,56x3,70x3,00 m
Free falling height: 121 cm
Assembly: 1 person/0.5 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least lawn
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least lawn
Foundations: 2x CF
Impact protection net: 6,0 m²
Certificate: -
?: Untergestell: stainless steel, d=33,7mm
Sitzfläche: plastic-coated steel cable PPM (Polypropylen 4-litzig, verklebt) d=16mm; Seilabschluss mit Alu-Pressklemme
Article no.: -
Description: Net couch
CO2 emissions of the product
209,7 kg
Share of renewable raw materials
1%
Share of recycled material
75%
Weighted emission factor of the product
**
<2
2-3
>3
3,8 kg
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.