Football-tennis-wall
Product information
Football-tennis-wall
The football tennis wall can be used as a training partner as well as a training opportunity for goal kicking.
| Scope of delivery |
3x post, Ø 8,9 cm with cover: galvanised steel 2x field, 197x98 cm with hole, Ø 45 cm: wire netting, mesh width 5x5 cm |
|---|---|
| Minimal space | 7,10x3,10x1,80 m |
| Size | 4,10x0,09x1,00 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 7,10x3,10x1,80 m |
|---|---|
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 40 cm |
| Foundation level | ET 900 |
| Foundation | 3x CF |
| Soil quality | - |
| Catalogue index | Fußball-Tennis-Wand |
Tender text
?: All-purpose goal Aluminium, silver
Recommended age group: from 3 years
Scope of delivery: 3x post, Ø 8,9 cm with cover: galvanised steel
2x field, 197x98 cm with hole, Ø 45 cm: wire netting, mesh width 5x5 cm
Minimum space: 7,10x3,10x1,80 m
Free falling height: 40 cm
Assembly: 2 persons/3 h
Ground constitution DE/NL/BE: -
Ground constitution all except DE/NL/BE: -
Foundations: 3x CF
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Football-tennis-wall
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.