Chess and Drafts Board
Product information
Chess and Drafts Board
The Chess and Drafts Board consists of weatherproof, UV-stabilised polyester tiles of size 35 x 35 cm. These can be fitted together to form a 2.8 x 2.8 m large board.
| Scope of delivery | 1x playing field 280x280 cm: weather-resilient plastic |
|---|---|
| Minimal space | 4,80x4,80x2,00 m |
| Size | 2,80x2,80 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 4,80x4,80x2,00 m |
|---|---|
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | - |
| Biggest part | - |
| Heaviest part | - |
| Foundation level | - |
| Foundation | - |
| Soil quality | - |
| Catalogue index | Spielfeld für Schachfiguren Schachfiguren |
Tender text
?: Chess and Drafts Board Plastic
Recommended age group: from 6 years
Scope of delivery: 1x playing field 280x280 cm: weather-resilient plastic
Minimum space: 4,80x4,80x2,00 m
Free falling height: -
Assembly: -
Ground constitution DE/NL/BE: -
Ground constitution all except DE/NL/BE: -
Foundations: -
Impact protection net: -
Certificate: -
?: plasticmatten zum einfachen zusammenstecken, Einzelabmessung Platte: ca. 350 x 350mm; hohe Trittfestigkeit
Article no.: -
Description: Chess and Drafts Board
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.