Calisthenics parallets
Product information
Calisthenics parallets
Calisthenics parallets
| Color | purple |
|---|---|
| Scope of delivery | 2x tie bars: powder steel |
| Minimal space | 4,13x3,54x2,52 m |
| Size | 1,13x0,54x0,32 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 4,13x3,54x2,52 m |
|---|---|
| Fall protection netto | - |
| Freefall height | 32 cm |
| Foundation level | ET 730 |
| Foundation | 4x CF |
| Soil quality | at least stone |
| Catalogue index | Calisthenics fit |
Tender text
?: Calisthenics Parallets steel powdered, FL 3 anthracite, violet
Recommended age group: from 14 years
Scope of delivery: 2x tie bars: powder steel
Minimum space: 4,13x3,54x2,52 m
Free falling height: 32 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least stone
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least stone
Foundations: 4x CF
Impact protection net: -
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Calisthenics parallets
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.