Calisthenics bars
Product information
Calisthenics bars
Calisthenics bars
| Color | anthracite |
|---|---|
| Scope of delivery | 1x bars: powder steel |
| Minimal space | 5,02x3,64x3,62 m |
| Size | 2,02x0,64x1,42 m |
| Playvalues | |
| Age | |
| Ex works | no |
| Minimal space | 5,02x3,64x3,62 m |
|---|---|
| Fall protection netto | 17,0 m² |
| Freefall height | 142 cm |
| Foundation level | ET 700 |
| Foundation | 2x CF |
| Soil quality | at least grass |
| Catalogue index | Calisthenics fit |
Tender text
?: Calisthenics bars stainl. steel, pow. steel, FL anthracite
Recommended age group: from 14 years
Scope of delivery: 1x bars: powder steel
Minimum space: 5,02x3,64x3,62 m
Free falling height: 142 cm
Assembly: 2 persons/2 h
Ground constitution DE/NL/BE: at least grass
Ground constitution all except DE/NL/BE: at least grass
Foundations: 2x CF
Impact protection net: 17,0 m²
Certificate: -
?: -
Article no.: -
Description: Calisthenics bars
Disclaimer
The present dashboard for the Circularity Index of the "Circular Product" certification was automatically generated and is based on the corresponding certification of eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG, Industriestraße 1, 97285 Röttingen, which was issued on May 16, 2024, using the example product Play System Albion from the eibe unique® product series by the Gesellschaft für Klimaschutz München GmbH (GKM GmbH). Responsibility for the accuracy of the content lies with eibe Produktion + Vertrieb GmbH & Co KG. The basis for awarding the private-sector "Circular Product" certification by GKM GmbH can be viewed at gesellschaft-klimaschutz.de/zertifizierung/zirkularitaet/.
** The CO2e emissions of the materials used in the product are taken into account. The emissions that arise during the production process are allocated to the product on a pro-rata basis.